Papier z Konopi, co o nim wiemy ?

Czas czytania: 6 minut

Konopie włókniste zyskują na popularności, co za tym idzie wzrosła rentowność produktów wykonanych z konopi. Wiele firm stworzyło różnorodne produkty i usługi związane z konopiami włóknistymi nie mylić z konopiami indyjskimi, które wyparły i przyćmiły troszkę możliwości tych przemysłowych. Obecnie wytwarzane są pokarmy na bazie konopi jak łuskane nasiona, bardzo wartościowe białko konopne, czy bardzo wartościowy olej. Drzwi zostały szeroko otwarte, a możliwości zastosowania konopi są nieograniczone. Dla branży poligraficznej ponownie wprowadzamy ekologiczny papier konopny, czyli pierwszy na świecie papier.

Trochę Historii

Historycy informują nas, że najwcześniejszy papier na świecie został wykonany przez Chińczyków z włókien konopnych prawie 2200 lat temu, około 150 roku p.n.e. Rozprzestrzenił się z Chin na Bliski Wschód, a następnie na resztę świata. Cały papier używany na świecie był papierem konopnym do 1883 roku. Dokumenty i pisma, które zmieniły świat, zostały zapisane na papierze konopnym, w tym Biblia Gutenberga, Alicja w Krainie Czarów Lewisa Carrolla, broszury Thomasa Paine’a, które pobudziły amerykańską rewolucję, a nawet pierwsze szkice Deklaracji Niepodległości. Innym znanym historycznym zastosowaniem były banknoty konopne, papier stemplowany, rachunki kredytowe, znaczki pocztowe, obligacje, akcje i inny papier ze znakami wodnymi wyprodukowany w papierni Goznak w Sankt Petersburgu w Rosji w 1818 roku. Natomiast wpływowa historia papieru konopnego w Stanach Zjednoczonych niestety zakończyła się, gdy uprawa konopi została zakazana w latach 30, XX wieku, ze względu na fakt, że konopie przemysłowe to ta sama roślina co marihuana, aczkolwiek inny szczep i bez THC, psychoaktywnego składnika konopi indyjskich. Firmy tekstylne i gazetowe wykorzystały swoją siłę lobbingu, aby dalej zahamować postęp uprawy i produkcji konopi.

Broszura z 1776 r „Zdrowy Rozsądek”, w której Thomas Paine nawoływał do stworzenia niepodległego państwa w miejsce dotychczasowych kolonii brytyjskich w Ameryce.

Konopie powoli wracają na właściwy tor, niestety przez niezrozumiałe prawo, straciliśmy mnóstwo czasu na postęp technologiczny, który przyczyniłby się do rozwoju przemysłu konopnego. Na dzień dzisiejszy trzeba było wrócić do technik produkcji z tych lat, kiedy była ona w ciągłym użytku, jednak ta technologia nie jest na tyle wydajna aby zaspokoić potrzeby rynku. Dlatego też produkty z konopi są stosunkowo drogie, co tyczy się również papieru z konopi. Jednak prędzej czy później papier ten wróci do łask i jego produkcja będzie na tyle wydajna, a przy tym mniej kosztowna, aby zachowana została bioróżnorodność w środowisku, zatrzymując wycinkę lasów, dla których konopie są wybawieniem.

Jak to jest zrobione ?

Papier konopny może być wykonany z długich lub krótkich włókien konopnych łykowych (twardych lub miazgi). Miazga konopna zawiera znacznie dłuższe włókna niż miazga drzewna i niższą zawartość ligniny, co powoduje, że papier jest trudniejszy do rozdarcia i mocniejszy. Papier konopny wykonany z włókien jest zwykle kruchy i szorstki, podczas gdy papier konopny z masy włóknistej jest bardziej miękki i można go używać zamiast papieru wykonanego z drzew. Łodygi konopi składają się w 85% z celulozy – głównego źródła do produkcji papieru. Porównując to z drzewami, które składają się tylko w 30% z celulozy, oraz aby wydobyć jej zawartość, niezbędne są toksyczne chemikalia, co oznacza, że ​​wytwarzanie papieru z drzew nie jest aż tak ekologicznym procesem.

Konopie przed i po delignifikacji

Badania wykazały ponadto, że spośród surowców konopnych najwyższą wydajność bielonej masy celulozowej można uzyskać z włókien łykowych (85%), a następnie odpowiednio pociętych łodyg konopnych (53%), najmniejszą zaś z drewnika konopnego (ok. 45%). Wydajność masy celulozowej z całych łodyg konopnych jest wyższa od wydajności bielonych mas celulozowych sosnowej i brzozowej, odpowiednio o ok. 11 i 5%.

Wpływ wylesiania na naszą planetę

Gdyby Matka Ziemia miała wybór, wybrałaby papier konopny zamiast papieru drzewnego. Papier konopny jest o wiele bardziej przyjazny dla środowiska niż papier drzewny. Pierwszym podstawowym przykładem jest wylesianie. Świat stracił 502 000 mil kwadratowych lub 1,3 miliona kilometrów kwadratowych pokrywy leśnej w latach 1990-2016.

National Geographic opublikował te dane, powołując się na raport Banku Światowego. Skutki wylesiania są ponure i dalekosiężne. Jest to jedna z głównych przyczyn globalnego ocieplenia i zmian klimatycznych. Ponadto mniejsza liczba drzew oznacza zmniejszoną zdolność do pochłaniania dwutlenku węgla. Lasy mają również kluczowe znaczenie dla utrzymania naturalnego obiegu wody. Co więcej, następuje utrata naturalnych siedlisk dla szerokiej gamy flory i fauny. To zagraża ich istnieniu i zagraża naturalnej bioróżnorodności planety. Około 250 milionów ludzi żyjących w lasach i na sawannie jest uzależnione od lasów pod względem utrzymania i dochodów, wielu z nich należy do biedoty wiejskiej na świecie. Osiemdziesiąt procent zwierząt i roślin lądowych na Ziemi żyje w lasach, a wylesianie zagraża gatunkom, w tym orangutanowi, tygrysowi sumatrzańskiemu i wielu gatunkom ptaków. Usunięcie drzew pozbawia las części jego baldachimu, który w ciągu dnia blokuje promienie słoneczne, a nocą natomiast zatrzymuje ciepło. To zakłócenie prowadzi do bardziej ekstremalnych wahań temperatury, które mogą być szkodliwe dla roślin i zwierząt.

Wylesianie www.wanderwomenabroad.com

Wykorzystywanie konopi zamiast drzew do produkcji papieru jest jedną z ekologicznych odpowiedzi na problem wylesiania. Oprócz zmniejszenia konieczności wycinania drzew konopie regenerują również glebę. Firmy papiernicze sadzące eukaliptusy po wycięciu wszystkich drzew na danym obszarze nie mają porównania z konopiami.

Innym przyjaznym dla środowiska aspektem papieru konopnego jest to, że nie wymaga on wybielania. Produkcja papieru konopnego eliminuje zatem ryzyko zanieczyszczenia wody dioksynami lub chlorem, tak jak robią to papiernie. Chemikalia używane do oddzielania włókien konopnych od ligniny są znacznie mniej toksyczne. Współczesne zastosowanie papieru konopnego ogranicza się głównie do produkcji papieru specjalnego, takiego jak bibułka papierosowa i bibułka kosmetyczna. Tylko kilka firm w Europie i Ameryce Północnej eksperymentowało z produkcją papieru do pisania z konopi. Jedyną rośliną lepiej nadającą się do produkcji papieru niż konopie jest kenaf. Jednak kenaf nie rośnie tak szybko jak konopie i nie wytwarza tyle błonnika, co konopie. Konopie mają potencjał, aby zaspokoić wszystkie nasze potrzeby związane z papierem, ale kenaf nie.

Jednym z powodów sprzeciwu wobec używania konopi jako źródła papieru do pisania mogą być koszty związane z wymianą maszyn. Około 40 do 60 procent przezbrojenia jest konieczne, aby przejść z papieru drzewnego na papier konopny. Już niebawem napiszemy osobny wpis na temat wylesiania i jego skutków na naszą planetę.

Zalety uprawy konopi do celów przemysłowych.

Jedną z najbardziej imponujących właściwości konopi jest to, że oczyszczają z wszelkich  zanieczyszczeń. Tak więc, podczas gdy nasze nowoczesne gałęzie przemysłu zanieczyszczają środowisko, konopie mają odwrotny skutek. Konopie mają potencjał usuwania radioaktywnych toksyn i metali ciężkich z zanieczyszczonej gleby. Odbywa się to w procesie znanym jako fitoremediacja, w którym zanieczyszczenia są wchłaniane przez szybko rosnące korzenie rośliny konopi, która przechowuje, a czasem nawet przekształca toksyny w inne nieszkodliwe substancje.

Włoskie badanie opublikowane w Plant and Soil w 2003 r. wykazało, że konopie mają zdolność wchłaniania niklu, chromu i kadmu z gleby, a także, że wysokie stężenia metali ciężkich mają bardzo niewielki wpływ na morfologię roślin. Konopie mogą rosnąć na różnych rodzajach gleby i terenach. Tworzą głębokie korzenie, które pomagają utrzymać glebę razem, co również pomaga zapobiegać erozji gleby.

Konopie zwiększają również zawartość drobnoustrojów w glebie, a jej liście i łodygi są bogate w składniki odżywcze. Po zebraniu można je ponownie umieścić w glebie, która odmłodzi ją, zapewniając bogatsze plony w następnym roku.

Uprawa konopi zapobiega zanieczyszczeniu pestycydami, w przeciwieństwie do lnu czy bawełny, które według szacunków zużywają 50% wszystkich pestycydów. Konopie są naturalnie odporne na szkodniki. Oznacza to, że uprawa konopi nie wymaga żadnych herbicydów ani pestycydów. Kiedy pestycydy zostaną rozpylone na ziemię, mogą z łatwością przedostać się do źródeł wody, takich jak oceany, rzeki lub stawy. Jeśli pestycydy skażą wodę, mogą łatwo zaszkodzić żywym stworzeniom w tej wodzie lub każdemu, kto ją spożyje. Co straszniejsze, pestycydy są powiązane z wadami wrodzonymi, jak ADHD czy chorobą Alzheimera, a to tylko kilka przykładowych chorób. Tak więc pestycydy są nie tylko niebezpieczne dla środowiska, ale także dla naszego zdrowia.

Konopie to w zasadzie oczyszczacz natury. Roślina wychwytuje dwutlenek węgla z atmosfery, dzięki czemu szybko oczyszcza powietrze, którym oddychamy. W rzeczywistości na każdą tonę wyprodukowanych konopi usuwane jest z powietrza 1,63 tony węgla, co sprawia, że ​​konopie są znacznie skuteczniejszymi pochłaniaczami dwutlenku węgla niż drzewa.

Nadszedł czas, aby konopie odzyskały swoje miejsce jako najbardziej zrównoważonych i wszechstronnych upraw na świecie i pozwolić, by konopna rewolucja miała miejsce, jeśli naprawdę chcemy zmienić świat, w którym obecnie żyjemy.

Na koniec już słynny cytat Jacka Herera:

 „Nie jestem pewien, czy konopie uratują planetę… ale wiem, że to jedyna rzecz, która może”.

Grow Hemp Don't Cut Trees

 Zapraszamy do naszego sklepu internetowego, w którym znajdziecie arkusze papieru oraz wszelkiego rodzaju akcesoria piśmienne jak notesy, zeszyty, koperty. Zapraszamy do współpracy drukarnie oraz firmy, których celem jest prowadzenie firmy w formie zero waste.

Shopping Cart