Tkanina konopna, jak powstaje i czy warto z niej korzystać ?

            O konopiach dowiadujemy się co raz to więcej. Ogromne zainteresowanie wśród przedsiębiorców pokazuje jak wielkie możliwości ma ta roślina. Olejki CBD, olej z nasion konopi, kapsułki z suszem, herbaty, kawy z suszem, papier.. i tak bez końca. Powstają co raz to nowsze produkty, a osoby które ta roślina zafascynowała, próbują wykorzystać ją do stworzenia czegoś ekologicznego, a zarazem bardzo trwałego. Ciekawe jest to, że każdy produkt, który powstaje z konopi ma dużo lepsze parametry od konkurencji. Mówimy tu o zaletach w medycynie czy przemyśle jak papier, plastik czy tkanina.  Dziś zajmiemy się tematem tkaniny konopnej. Natomiast jeśli interesuje cię historia oraz właściwości papieru z konopi, zapraszamy do artykułu na naszym blogu klikając poniżej.

Papier z Konopi. Co o nim wiemy ?

Jak powstaje tkanina konopna ?

Tkanina konopna jest tworzona z długich pasm, które składają się na łodygę rośliny. Włókna te są usuwane z kory w procesie zwanym roszeniem, a następnie splatane w celu utworzenia ciągłej nici, którą można wpleść w tkaninę. Rośliny pozostawia się do roszenia na polu przez 4-6 tygodni, umożliwiając naturalne usuwanie pektyn z otoczenia, dzięki temu włókna łatwiej oddzielić włókno od zdrewniałej łodygi.

Tekstura czystego włókna konopnego jest porównywalna z teksturą lnu. Można je również łączyć z innymi naturalnymi włóknami, aby uzyskać odzież, która ma wytrzymałość konopi, ale miękkość bawełny lub bambusa, my jednak polecamy odzież w 100% wykonanych z konopi. Konopie nie potrzebują w tym wypadku dodatku innego materiału naturalnego czy syntetycznego, ponieważ tkanina konopna jest wykonana w całości z naturalnych włókien, jest wygodna, trwała i przyjazna dla środowiska. Dodatkowo materiał jest hipoalergiczny, antybakteryjny i antystatyczny. Przejdźmy może więc do pełnej listy zalet tkaniny konopnej.

Zalety odzieży konopnej

Tkanina konopna jest ekologiczna ?

Konopie to bardzo przyjazna dla środowiska uprawa. Nie wymaga pestycydów ani dużej ilości wody, odnawia glebę w każdym cyklu wzrostu. Rozległe korzenie służą do minimalizacji erozji.

Konopie rozmnażają się w większości klimatów umiarkowanych. W porównaniu z innymi uprawami zapotrzebowanie na wodę jest znacznie niższe. W rezultacie przejście na ubrania konopne i wspieranie uprawy to doskonała metoda na oszczędzanie wody.

Konopie można uprawiać na praktycznie każdym typie gleby. Nie wyczerpuje składników odżywczych ani innych właściwości gleby. Pomaga w przywróceniu niektórych krytycznych składników odżywczych, które mogły zostać wcześniej utracone. Dlatego też konopie często są uprawiane na terenach, które wymagają rekultywacji. Możesz uprawiać wiele cykli konopi na tym samym obszarze, a nawet sadzić je w ramach płodozmianu. Konopie są naturalnie odporne na szkodniki. Nie wymaga również nawozów, ponieważ zrzucane liście zapewnią obfite odżywienie gleby. Jako roślina uprawna, konopie pochłaniają dwutlenek węgla z atmosfery, pomagając w redukcji emisji CO2. Każda tona konopi może pochłaniać 1,62 tony CO2. Wreszcie konopie są materiałem biodegradowalnym.  Chociaż każdy produkt ma datę ważności, nie każdy produkt znika na zawsze. Ponieważ odzież konopna jest biodegradowalna, to, co pochodzi z ziemi, wraca do gleby.

Odzież konopna ma doskonałe właściwości.

Konopie jako tkanina są mocne i trwałe. Jest bardzo delikatna dla skóry. Koszulki konopne są wyjątkowo przewiewne i oddychające. Tkanina skutecznie odprowadza pot i jest bardzo łatwa do barwienia. Nawet po wielu praniach nie zużywa się ani nie traci kształtu. Co więcej, z każdym myciem staje się bardziej miękka i gładsza.

Przeciwdrobnoustrojowa

Konopie mają doskonałe właściwości antybakteryjne, dzięki czemu przetrwają wszelkie inne włókna tekstylne, takie jak bawełna, poliester i inne. Konopie są odporne na rozwój bakterii i dobrze oddychają, unikając nieprzyjemnych zapachów.

Oddychająca

Tkanina konopna wykonana jest z naturalnych włókien, dzięki czemu dobrze oddycha. Szybko wchłania również wilgoć, dzięki czemu idealnie nadaje się na letnią odzież. Odzież z konopi pomaga również zachować chłód podczas ćwiczeń, ponieważ umożliwia cyrkulację powietrza przez tkaninę. Natomiast w chłodniejsze dni utrzymuje temperaturę ciała dzięki czemu jest w niej stosunkowo ciepło.

Trwała i mocna

Odzież wykonana z włókna konopnego ma trzy do czterech razy większą wytrzymałość niż bawełna. Jest to jedna z unikalnych cech tekstyliów konopnych i wyróżnia się spośród innych ubrań. Rzeczywista wartość odzieży związana jest z jej wytrzymałością i długowiecznością. Ubrania z konopi przetrwają pokolenia.

Ochrona przed promieniowaniem UV

Konopie chronią twoją skórę, naturalnie filtrując światło UV. Materiałowa powierzchnia ubrań jest ciasno tkana, dzięki czemu nie przepuszczają promieni słonecznych. Dlatego też jest idealną tkaniną dla dzieci i niemowlaków.

Odporność na wodę

Ze względu na swoją chłonność wody konopie lepiej zachowują barwnik niż bawełna i zapobiegają blaknięciu kolorów.

Ulegające biodegradacji

Biodegradacja odzieży konopnej może zająć miesiące, w porównaniu do setek lat, które zajmą zniszczenie odzieży poliestrowej. Nikt nie powinien wyrzucać ubrań, a jednak tak się dzieje. W takim przypadku preferowane jest posiadanie odzieży ulegającej naturalnej biodegradacji. W przeciwnym razie mogą wylądować na wysypisku przez bardzo długi czas, zanieczyszczając glebę.

Ponadto odzież z konopi, w przeciwieństwie do odzieży z włókien syntetycznych, nie przyczynia się do zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi. Produkty petrochemiczne są wykorzystywane do tworzenia tkanin syntetycznych, takich jak nylon i poliester. W rezultacie tekstylia te zawierają plastik, a ich pranie jest istotnym źródłem zanieczyszczenia mikro plastikiem.

Jak się mają konopie do popularnej bawełny ?

Uprawy bawełny, które dostarczają nam tkaniny odzieżowe, wymagają intensywnego nawadniania, co wyczerpuje nasze zasoby słodkiej wody. Bawełna potrzebuje nawet 9758 kg wody na kg. Konopie natomiast wymagają od 2401 do 3401 kilogramów wody na kilogram. Dlatego przerzucenie się na ubrania z konopi może potencjalnie zaoszczędzić dużo wody.

Ponadto prawie połowa powierzchni wymaganej pod uprawę bawełny jest potrzebna pod uprawę konopi. Na tej samej ziemi konopie mogą wytwarzać trzy razy więcej włókien niż bawełna.

Jakie są wady odzieży z konopi ?

Jedną z wad odzieży konopnej jest to, że ma tendencję do marszczenia się, podobnie jak każde inne naturalne włókno, które nie zostało poddane działaniu chemikaliów, aby zapobiec gnieceniu się.

Inną istotną wadą odzieży konopnej jest to, że jest ona droższa niż inne materiały, takie jak wiele produktów organicznych lub naturalnych, ze względu na różne zmienne, w tym metody produkcji i fakt, że konopie wciąż nie są tak popularne, jak inne rodzaje tkanin. Niemniej jednak  długowieczność i niewielki wpływ na środowisko sprawiają, że tkanina ta jest warta swojej ceny.

Podsumowując

Po za zaletami jaką niewątpliwie jest długowieczność, trwałość, oraz ekologia. Odzież konopna zapobiega, występowaniu stresu oksydacyjnego. U osób śpiących w bieliźnie pościelowej z włókien tych roślin obserwuje się, znaczny spadek temperatury ciała oraz wzrost poziomu immunoglobuliny A, w porównaniu z osobami śpiącymi w pościeli z włókien poliestrowych.

Oznacza to, że w pościeli z włókien naturalnych organizm człowieka szybciej odnawia się, a sen jest głębszy.

Gdzie kupić odzież czy pościel z konopi  ?

W naszym sklepie dostępna jest pościel dziecięca, oraz bielizna pościelowa damska oraz męska w różnych odcieniach. Nasza tkanina jest w 100% wykonana z konopi, mamy na to odpowiednie wyniki badań. Jest barwiona naturalnie, a jej właściwości są zgodne z normą OEKO TEX. Nasza pościel oraz odzież są szyte w Polsce, u krawcowej która potrafi cuda i również została przez nas wciągnięta w konopie po uszy 🙂 Chcemy stale powiększać naszą markę odzieżową, o co raz to nowsze kolekcje. Mamy również możliwość uszycia pod Państwa zamówienie. Może to być koszula biznesowa jak również letnia sukienka. Zapraszamy do śledzenia i przede wszystkim do wypróbowania tkaniny konopnej, aby samemu się przekonać o jej wygodzie i wspaniałych właściwościach.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart