Autyzm i CBD

Dzieci przyszłości – Autyzm i CBD

Czas czytania: 3 minut

„Autyzm to tylko jedna z cech danej osoby. Może ją wyróżniać, ale na pewno nie definiuje jej w 100%, nie umniejsza jej wartości”

I. Hnidziuk-Machnic

Liczba osób z diagnozą ze spektrum autyzmu systematycznie wzrasta. Dane z USA (CDC) wskazywały:

1 na 54 dzieci w 2014 roku

1 na 68 dzieci w 2012 roku

1 na 150 dzieci w 2000 roku

W Polsce nie ma oficjalnych statystyk, ale mówi się, że na terenie Europy i Azji diagnozowanych jest ok.1% populacji, głównie dzieci.

Patrząc na stale rosnące statystyki, śmiało możemy stwierdzić, że spektrum autyzmu dotknie pośrednio lub bezpośrednio każdego z nas. Nasze dzieci, wnuki, przyjaciele będą musieli zmierzyć się z problemami jakie postawi przed nimi taki sposób bycia, a diagnoza zacznie przysłaniać człowieka.

Dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu mają kłopoty z niektórymi kompetencjami z zakresu rozwoju społecznego, komunikacji i zabawy. Widzą świat na swój unikalny i wyjątkowy sposób, ich zmysły są nadwrażliwe lub niedowrażliwe, nie lubią zmian, nie potrafią odczytywać emocji innych. Dzieci te bardzo potrzebują relacji społecznych, ale trudno im je nawiązać. Współczesna medycyna nie nazywa już autyzmu i zespołu aspergera chorobą lecz zaburzeniem rozwoju. System edukacji i terapii dla dzieci z autyzmem poprawia się w ostatnich latach, w dużej mierze dzięki determinacji rodziców, którzy o to walczą.

Spektrum konopi i spektrum autyzmu
Część lekarzy i rodziców zaakceptowała już stosowanie ekstraktów CBD w terapii rozdrażnienia i tłumieniu agresji. Zgodnie ze stanowiskiem zajmowanym przez Instytut Badań nad Autyzmem (prowadzonym przez Bernarda Rimlanda) konopie skutecznie łagodzą agresję, niepokój, napady paniki i złości. W magazynie O’Shaughnessy’s z 2010r prof. Lester Grinspoon z Uniwersytetu Harvarda popierał przyszłe badania nad wykorzystaniem konopi w terapii spektrum zaburzeń autystycznych.

Nadal potrzeba większej ilości naukowych badań, które mogłyby potwierdzić sukcesy terapeutyczne użycia marihuany, lecz większość rodziców podkreśla kojący wpływ na małych pacjentów.

W roku 2013 udowodniono, że układ endokannabinoidowy dzieci ze spektrum autyzmu w znacznym stopniu różni się od układu właściwego dla ich zdrowych rówieśników. Zaobserwowano średnio pięciokrotnie więcej receptorów CB2, co wskazuje, że system endokannabinoidowy może być celem nowych terapii opartych na kannabinoidach, w kierunku łagodzenia objawów spektrum. Nowsze badania wskazują również na wariację genów odpowiedzialnych za receptory CB1 i CB2, oraz możliwości łączenia ich z neurologicznymi zaburzeniami emocji i zachowań społecznych., czyli zaburzeniami charakteryzującymi autyzm.

Efekty terapii kannabinoidami

Terapia konopiami jest bezpieczna i dobrze tolerowana przez małych pacjentów. Każdorazowy dobór profilu ekstraktów konopnych powinien być indywidualny i nakierowany na potrzebny konkretnego pacjenta. Większość pacjentów potwierdza korzystny wpływ terapii wyróżniając m.in lepszy kontakt wzrokowy, postęp w rozumieniu sytuacyjnym, większy zasób słów, redukcję lub zanik agresji i autoagresji. Do tego dochodzi lepsza jakość snu oraz łatwość zasypiania, wzrost empatii, poprawa komunikacji.

Tak jak autyzm nie jest „chorobą, którą da się wyleczyć”, tak konopie nie są panaceum na całe zło wszechświata. Doświadczenia terapeutów praktyków oraz coraz liczniej pojawiające się badania nad fitokannabinioidami i ich działaniem na organizm człowieka, pokazują, że ekstrakty konopne mają wpływ na rozwój człowieka i przynoszą korzyści zarówno samemu pacjentowi jak i poprawiają komfort życia jego i jego najbliższych.

Na podstawie:

Własne obserwacje oraz doświadczenia terapeutyczne

„Z autyzmem w dorosłość” Paweł Walewski Polityka 3 lipca 2018

„Autyzm: jak sobie z nim radzić we współczesnym świecie: Ewa Wilk Polityka 21 listopada 2017

„W pełnym Spektrum fitokannabinoidy vs autyzm.” Paulina Janiak; Kwartalnik NR 1 marzec 2020 Medyczna Marihuana w teorii i praktyce

„Marihuana i Medycyna. Praktyczny przewodnik po świecie medycznej marihuany.” Michael Backs

 

Shopping Cart